To, jakiego typu gra trafi do Twego dziecka i tym samym – jaki wpływ na nie wywrze, w głównej mierze zależne jest od Twego nastawienia do tej aktywności Twojej pociechy. Należy wspomnieć w kontekście odpowiednich zabaw, zwłaszcza komputerowych gier, o idealnym dostosowaniu produkcji ściśle do kategorii wiekowej szkraba, który tej formie rozrywki ma się oddawać. Zapraszamy do przeczytania kilka sprawdzonych porad uwzględnionych w naszym wirtualnym poradniku. Więcej w poniższych fragmentach.
Gry edukacyjne
Ten rodzaj gier – czy to planszowych, czy także komputerowych, jak najbardziej okazuje się zalecany szkrabom w każdej grupie wiekowej. Są to takie tytuły, które mają pełnić funkcje dydaktyczne. To oznacza, że stanowią one konkretne połączenie walorów rozrywkowych z walorami rozwojowymi. Maluch kształci się, nabywa nowych umiejętności, rozkwita emocjonalnie, ale też i świetnie się bawi. Sporo z gier edukacyjnych bazuje na rozwijaniu poszczególnych dziecięcych zdolności, do jakich zalicza się przede wszystkim pisanie, naukę języków obcych, czytanie, liczenie. Maluch uczy się logiki myślenia, staje się bardziej sprawny, zręczny, a przy tym trenuje swoją spostrzegawczość. Polepsza się jego refleks oraz umiejętność kojarzenia. W takich grach nie ma wulgaryzmów, agresji, przemocy, dyskryminacji, niemoralnych wzorów zachowania.
Jak szukać?
Znalezienie gry – czy to edukacyjnej w wersji planszowej, czy tym bardziej w postaci komputerowej produkcji – jest dzisiaj niesamowicie łatwe. Wynika to z faktu, iż istnieje konieczność zamieszczania przez producenta jasnego komunikatu dotyczącego tego, do jakiej grupy wiekowej dany tytuł został przeznaczony. W tym celu potrzebne jest skupienie się na informacjach znajdujących się na opakowaniu. W kwadraciku umiejscowionym w rogu pudełka zaprezentowana ma być cyfra czy liczba wskazująca na ewentualne ograniczenia wiekowe czy przeznaczenie wiekowe produkcji.